Anglická slovíčka

Jak vyzrát na anglická slovíčka? Určitě ne biflováním. Nemusíte se zabývat lidskou pamětí jako já už od roku 1984, abyste měli zkušenost, že nabiflované se brzy zapomene. 

Spousta lidí se učí slovíčka a brzy je zapomíná. Kdo by to neznal, že? 

Jak se tedy učit anglická slovíčka jinak? Učili vás nějaké užitečné triky pro lepší zapamatování? Málo? A co byste řekli tomu, kdybyste si snadno dokázali rychle zapamatovat desítky až stovky slovíček? 

Zní to dobře? Řekl bych, že dokonce skvěle. A to ještě netušíte, jakou radost budete mít z ušetřeného času, z ušetřených peněz a také z pochopení, že nejste hloupí, ale že dokážete zvládnout to, co se ve školách učí hodně, hodně pomalu a neefektivně. 

Naštěstí pro vás mám Z DAR MA nové možnosti pro zapamatování velkého množství slovíček. 

Jakkoli jsem na to byl sám, tak se mi podařilo vyvinout velké množství paměťových postupů a strategií, které používáme v kurzech Angličtina s hypnózou, a o malinkaté části z nich jste se mohli dočíst v mých knihách Ovládněte svůj mozek či Anglická gramatika bezbolestně pro blondýnky

ALE…v současnosti je možné spojit technologie a lidskou mysl a tak část toho, co mi trvalo roky, můžeme extrémně urychlit. Nabízím Vám Z DAR MA několik možností, jak si pojistit zapamatování slovíček a rozšířit slovní zásobu pomocí velmi jednoduchého přístupu, který jsem vybral pro jeho možnost jej využít lidmi bez hlubokých znalostí fungování lidské paměti. 

Snadné paměťové spojení vznikne tehdy, když můžete slovíčko v angličtině spojit s jeho českým nebo slovenským překladem. To už jste sice někde slyšeli, jenomže jde o to porozumět, jak lze zapojit smysly a naučit se dívat na věci pohledem takového mistra jako byl Leonardo Da Vinci. Namísto pohledu do přírody se naučíme vnímat slova a texty.

Jak? 

Podívejte se do slovníku ideálně rozsáhlejšího tištěného, kde můžete vidět desítky slovíček na jedné stránce. 

Jste na internetu a proto pro rychlou dostupnost, ukázku a pochopení použiji https://slovnik.seznam.cz/cz-en/ 

Zadejte slovíčko „must” a jakmile se podíváte na varianty překladu, tak tam vidíte „muset”. 

To je velmi jednoduchý příklad pro názornost, kde vás hned napadne vizuální podobnost MUSt = MUSet. 

Jakkoli je zde několik stejných písmenek v řadě, tak už i jen stejné první písmenko může pomoci. 

Pokud hned v prvním řádku nevidíte překlad začínající stejným prvním písmenkem, tak leckdy najdete podobnost o pár významů dál, jako například v níže uvedeném příkladu. 

red – rudý, namísto prvního slovníkem nabídnutého překladu „červený“ vyberte „rudý“ – buď je napsáno ve slovníku, nebo vás napadne synonymum. 

Takto si můžeme hrát a jakmile najdete podobnost, tak ji napište. To má velkou cenu, protože do trvanlivé paměti se standardním učením dostane jen kolem 4 až 7 slovíček za vyučovací hodinu, což stojí hromadu času a v případě klasického kurzu i spoustu peněz (za zapamatování 70 slovíček v běžném kurzu zaplatíte přes 2 000 korun – jde o poměr cena X zapamatování, nerozhoduje tedy to, že lektoři během kurzu probrali 150 slovíček). Za to, že se ve školách neučí předmět „Jak si správně pamatovat“ však statisíce lidí platí celoživotně omezenými pracovními příležitostmi! 

Jak vytvořit efektivní paměťový slovník, který bude obsahovat pestrou slovní zásobu a bude se mnohokrát lépe pamatovat? Slovník, který pomůže ve školách i v práci? 

Jedno slovíčko, které najdete, může znamenat tisíc dalších, které si snadněji zapamatujete. 

Jakými písmenky a slovíčky pro zapamatování začít? Těmi, které podpoří hravost. Myslete na to, jak se jmenujete. Jednoduše použijte první souhlásky z vašeho jména a příjmení. 

Já, jako Libor Činka tedy mohu hledat slovíčka začínající na LC, případně vyslovovaná Č

like = líbit se (dívám se na https://slovnik.seznam.cz/en-cz/?q=like a vybírám překlad začínající na stejné písmenko), nebo najdu blízkou spojitost

lunch = oběd, ale napadá mne souvislost lehkým obědem s konzervou „landšmídu” s nápisem luncheon meat 

Jmenujete se Tomáš nebo Táňa? Pak můžete najít třeba slova: 

trunk = truhla, namísto prvního slovníkem nabídnutého překladu „kmen” vyberte truhla či trup a to podle toho, jaký překlad potřebujete nejvíce znát. Pak si můžete vytvořit další spojení i ke kmeni třeba představou, že truhla je vyrobena z kmene stromu. Nebo, že žebra trupu jsou klenutá jako starobylá truhla. 

Na vaši radost z hravého pamatování se těší

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *